CYFROWY KOREKTOR MOWY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 listopada 2015

Nasza Poradnia w ramach „Programu opieki i terapii skierowanego do uczniów z niepłynnością mowy" została wyposażona w dwa Cyfrowe Korektory Mowy.

 

CYFROWY KOREKTOR MOWY

JEST JEDNYM (CKM) Z NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH TECHNICZNIE  URZĄDZEŃ SŁUŻĄCYCH DO POPRAWY PŁYNNOŚCI MOWY.  ZOSTAŁ ON OPRACOWANY W KATEDRZE SYSTEMÓW MULTIMEDIALNYCH POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ, W WYNIKU WSPÓŁPRACY NAUKOWEJ Z PARTNEREM KANADYJSKIM - UNIWERSYTETEM DALHOUSIE W HALIFAX.URZĄDZENIE TO PRZESZŁO Z WYNIKIEM POZYTYWNYM BADANIA W WARSZAWSKIM INSTYTUCIE FIZJOLOGII I PATOLOGII SŁUCHU. WSTĘPNE WYNIKI BADAŃ DOWIODŁY, IŻ POPRAWĘ PŁYNNOŚCI MÓWIENIA PRZY POMOCY TEGO APARATU UZYSKAŁO 85% PACJENTÓW, A 75% Z NICH OCENIŁO EFEKT POPRAWY MOWY JAKO BARDZO ZNACZNY LUB ZNACZNY. NIE JEST TO JEDYNY EFEKT DZIAŁANIA KOREKTORA. NIEMALŻE WSZYSCY PACJENCI POTWIERDZILI, IŻ POD WPŁYWEM KOREKTORA ZWIĘKSZYŁA SIĘ ICH PEWNOŚĆ SIEBIE, A TAKŻE ZMNIEJSZYŁ SIĘ ICH LĘK PRZED MÓWIENIEM. METODA MOŻE BYĆ STOSOWANA U PACJENTÓW POWYŻEJ 5 ROKU ŻYCIA.

            Korektor składa się ze słuchawek oraz zminimalizowanego urządzenia posiadającego własne źródło zasilania. Może być zatem wykorzystywany nie tylko w gabinetach logopedycznych, ale także w domu oraz we wszystkich kłopotliwych sytuacjach, choćby podczas publicznych wystąpień.

 

ZASADA DZIAŁANIA CYFROWEGO KOREKTORA MOWY

 

JEDNA Z TEORII PATOGENEZY JĄKANIA DOWODZI, ŻE BEZPOŚREDNIĄ PRZYCZYNĄ SĄ DEFEKTY WYSTĘPUJĄCE W JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH NATURALNYCH SPRZĘŻEŃ ZWROTNYCH TOWARZYSZĄCYCH PROCESOWI ARTYKULACJI MOWY, A MIANOWICIE W OBWODZIE KONTROLI WEWNĘTRZNEJ. JEGO DZIAŁANIE POLEGA NA TYM, ŻE OSOBA MÓWIĄCA SŁYSZY SWOJĄ WYPOWIEDŹ. INFORMACJA O MOWIE WYJŚCIOWEJ POWRACA DO MÓZGU PRZEZ SZEŚĆ KANAŁÓW ZWROTNYCH (TRZY LEWE I TRZY PRAWE) – DROGĄ PRZEWODNICTWA POWIETRZNEGO, PRZEWODNICTWA KOSTNEGO I PRZEWODNICTWA TKANKOWEGO. SYGNAŁ MOWY WPROWADZANY JEST WIĘC, W PĘTLE SPRZĘŻENIA ZWROTNEGO ŁĄCZĄCĄ SYSTEM SŁUCHOWY Z OŚRODKIEM STARTUJĄCYM ARTYKULACJĄ MOWY (SYGNAŁ MOWY OSOBY PODDAWANEJ LECZENIU JEST ZAMIENIANY PRZEZ MIKROFON NA PRZEBIEGI ELEKTRYCZNE, NASTĘPNIE ODPOWIEDNIO PRZEKSZTAŁCONY I W TAK ZMIENIONEJ FORMIE PRZEKAZYWANY DO NARZĄDÓW SŁUCHU (ZA POMOCĄ SŁUCHAWEK). W TEN SPOSÓB PACJENT NIE SŁYSZY SWOJEJ NATURALNEJ MOWY, LECZ PRZEKSZTAŁCONE W ODPOWIEDNI SPOSÓB DŹWIĘKI.

 

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANYMI METODAMI PRZEKSZTAŁCENIA SYGNAŁU MOWY W PĘTLI SŁUCHOWEGO SPRZĘŻENIA ZWROTNEGO SĄ:

O   MAF – MASKOWANIE SYGNAŁU SZUMEM

O   DAF – OPÓŹNIANIE CZASOWE SYGNAŁU

O   FAF – TRANSPOZYCJA SYGNAŁU W DZIEDZINIE CZĘSTOTLIWOŚCI

 

MASKOWANIE SYGNAŁU SZUMEM

JEST TO NAJPROSTSZY SPOSÓB INTEGRACJI W NATURALNE SŁUCHOWE SPRZĘŻENIE ZWROTNE. POLEGA NA WPROWADZENIU DO SŁUCHOWEJ PĘTLI SPRZĘŻENIA ZWROTNEGO GENERATORA SZUMU, CO POWODUJE, ŻE OSOBA JĄKAJĄCA NIE SŁYSZY SWOJEJ WŁASNEJ MOWY I DZIĘKI TEMU MÓWI DUŻO LEPIEJ.

 

METODA OPÓŹNIENIA SYGNAŁU MOWY

POLEGA ONA NA PODANIU SYGNAŁU MOWY NA LINIĘ OPÓŹNIAJĄCĄ W WYNIKU CZEGO JĄKAJĄCY SŁYSZY SWÓJ GŁOS Z NIEWIELKIM OPÓŹNIENIEM. OPÓŹNIENIE TO WPŁYWA NA POPRAWĘ MOWY, POWODUJE JEJ NIEWIELKIE SPOWOLNIENIE.

 

TRANSPOZYCJA SYGNAŁU W DZIEDZINIE CZĘSTOTLIWOŚCI

JEST TO FORMA ZMODYFIKOWANEGO SPRZĘŻENIA, KTÓRA WYTWARZA DŹWIĘK NA POCZĄTKU SŁOWA (SYNCHRONICZNIE), JEST TO PRZESUNIĘTA CZĘSTOTLIWOŚCIOWO WERSJA WŁASNEGO GŁOSU MÓWCY. PODOBNIE JAK ZASZUMIENIE CZY OPÓŹNIANIE, PRZESUNIĘCIE CZĘSTOTLIWOŚCIOWE ZMIENIA POSTRZEGANIE SŁUCHOWE WŁASNEJ MOWY PRZEZ MÓWIĄCEGO.

 

            Cyfrowy Korektor Mowy posiada również wersję programową w postaci Komputerowego Korektora Mowy. Jest to narzędzie dzięki któremu można sprawdzić różne metody korekcji mowy przy użyciu komputera PC z zainstalowaną kartą dźwiękową oraz podłączonymi mikrofonem i słuchawkami.

 

OCZYWIŚCIE ISTNIEJĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA TEJ  METODY:

  • GŁĘBOKI NIEDOSŁUCH ODBIORCZY
  • PRZEWLEKŁE SCHORZENIA UCHA ZEWNĘTRZNEGO I ŚRODKOWEGO
  • PADACZKA
  • SZUMY USZNE
  • SCHORZENIA NEUROPSYCHIATRYCZNE.

Jednak pozostałe osoby, które są  zainteresowane wykorzystaniem Cyfrowego Korektora Mowy w terapii,  zapraszamy do naszej Poradni.

neurologopeda mgr Urszula Pazdan

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie