Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Jaworznie

MAMO , TATO NIE BIJ MNIE - część 3

25 listopada 2015

MAMO , TATO POTRZEBUJĘ WASZEJ MIŁOŚCI. WASZE RĘCE ODPOCZYWAJĄ GDY PRACUJE SERCE I GŁOWA. W Polsce dzieci są bite w bardzo wielu domach. Z badań przeprowadzonych w 2005 roku przez panią MonikęSajkowską wynika, że 72 % rodziców karci swoje dzieci przy pomocy klapsa. I równocześnie 60% dorosłych uważa, że stosowanie kar fizycznych powinno być zakazane. 

Lanie wymierzone jest, gdy dziecko popełni drobną kradzież, pali papierosy, nie słucha rodziców, okazuje rodzicom brak szacunku, wagaruje, zniszczy cenną rzecz, nie dba o ubranie, nie wróci o umówionej porze do domu, kłamie, ma złe oceny w szkole. Nieprawdą jest, ze kary cielesne stosowane są wobec dzieci tylko w rodzinach patologicznych. Bicie jest sposobem „ na odmulenie”, jak to nazwał jeden z ojców maltretujących syna, zupełnie niezależnym od statusu społecznego czy materialnego rodziny. Przemoc fizyczna wobec dzieci jest dość powszechna. Jakkolwiek w rodzinach patologicznych jest łatwiej wykrywalna. Gdy tymczasem w tak zwanych dobrych domach jest ukrywana ponieważ rodziny  te skuteczniej chronią własne praktyki przed oczami obcych. Utwierdzając dzieci w przekonaniu, że na członków rodziny się nie donosi. Ponadto dzieci nie znając własnych praw nawet nie są świadome, że mogą komuś powiedzieć o doznawanej krzywdzie.

            Dziecko, tak samo jak osoba dorosła ma prawo do życia w godności i nietykalności fizycznej. Bicie nie jest dowodem miłości i troski rodzica o dziecko. Jest przemocą, a nie metoda wychowawczą.

            Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2008/2009 Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak napisał list do uczniów. Podkreślił „ Nikt nie ma prawa Was poniżyć. Nikt nie ma prawa was obrażać. Macie prawo być wysłuchani w każdej sprawie, bez względu na to, jakie osiągacie wyniki w nauce”. Obejmując urząd podkreślał, że stosowanie kar fizycznych jest szkodliwe dla dzieci i burzy ich relacje z rodzicami. Nie miał wątpliwości, że karcenie przy pomocy klapsa jest formą przemocy fizycznej wobec dzieci. Rzecznikowi zależy na kontakcie z dziećmi. W sytuacjach kryzysowych mogą dzwonić na podany przez niego numer [ 022 695 55 50] lub kontaktować się drogą e-mailową [rpd@brpd.gov.pl].

            W związku z tym, że w naszym codziennym życiu jest dużo przemocy zarówno fizycznej , jak i psychicznej i słownej najważniejszy czas byśmy pamiętali o prostych zasadach znanych powszechnie, że „ bici biją” i „ przemoc rodzi przemoc”. Warto więc skończyć z publicznym wypowiadaniem bzdur typu „Rodzice muszą wychowywać i w ramach wychowania mogą karać, także w formie klapsa. Ważne by robić to z miłością i troską”. Nawet dla przeciętnej osoby zestawienie miłości z klapsami brzmi dziwacznie. Więc może zamiast klapsów spróbujmy poświęcić więcej czasu swoim dzieciom , okazywać im miłość i szacunek, dostrzegać ich wyjątkowość, chwalić za osiągnięcia, pomagać w pokonywaniu trudności.

MAMO , TATO NIE BIJ MNIE. JA POTRZEBUJĘ WASZEJ MIŁOŚCI.

 mgr Barbara Komorowska – Czerwonka

                                                                                                                         Psycholog

Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Jaworznie